0 507 230 25 92

bagcilardogananaokulu@gmail.com

Çocuklarınıza Paylaşmayı Nasıl Öğretebilirsiniz?

Esenlerde Anaokulu
Esenlerde Anaokulu
Çocuklar, 1 yaşından itibaren bedenlerinin kendilerine ait olduğunu fark ederler ve her şeye “benim o” diyerek yaklaşırlar. Özellikle de tek olan çocukların paylaşmayı öğrenmesi biraz daha zordur ve uzun bir süreçten sonra paylaşmayı öğrenirler. Kıskanç, geçimsiz, paylaşmayı bilmeyen çocuklar genellikle ailelerin tek çocuklarıdır.

Çocukların, okula başlayana kadar eğitim ve öğretimlerinden tamamıyla anne-babaları sorumludur. Çocuğu okul çağına gelen ve İstanbul’un Esenler ilçesinde oturan bir ailenin, çocuğunu gönderdiği Esenler’deki anaokulu, çocuğun eğitimi görevini artık aile ile paylaşmaya başlar.

Çocuklarda Paylaşma Duygusunu Geliştirmek
Çocuklara paylaşmayı öğretmek için onlara oldukça şefkatle ve anlayışla yaklaşmalısınız. Ben-merkezci olan ve her şeyin sahibi olduğunu düşünen bir çocuğa yeni bir şeyler öğretmenin en güzel yolu, onlara şefkat ve merhametle yaklaşmaktır. Çocuklar ailelerinden gördükleri şekilde davranırlar. Ailelerinden, sevgi, şefkat ve merhamet gören çocuk, sevgi dolu ve şefkatli bir birey olarak yetişecektir.

Çocukların en büyük korkusu, anne-babalarının sevgisini bir başkası ile paylaşmaktır. Kardeş kıskançlıklarının en büyük sebebi de genellikle bu sebepten kaynaklanır. Çocuklar anne-babalarının sevgisini, yeni gelecek bir kardeş ile paylaşmayı istemezler.

Paylaşmayı bilmeyen çocuklar, özellikle okul çağına geldiklerinde sorun olmaya başlarlar. Esenlerde anaokuluna giden çocuk, eğer paylaşmayı bilmiyorsa okuldaki arkadaşları ile birlikte oyun oynamayı bile beceremeyebilir. Sürekli oyun-bozanlık yaparak, istenmeyen biri olma problemi ile karşılaşabilir.

Çocuklara paylaşmayı öğretebilmek için, evcil bir hayvan beslemek güzel bir yöntemdir. Çocuklar, akvaryumdaki bir balığa yem vermekten hoşlanırlar ve böylelikle verme duyguları yavaş yavaş gelişmeye başlar.

Çocukların paylaşma duygularını geliştirebilmek için onlarla, sırayla oynanacak ve en az iki kişinin katılacağı aktiviteler yapılmalıdır. Sırayla bir hedefi vurmaya çalışmak, sırayla bisiklete binmek ve birbirini itekleyerek yardımcı olmak, oyuncak yemek seti ile karşılıklı ikramlarda bulunmak tarzında oyunlarla çocuklara paylaşma duygusu kazandırılabilir.

Çocuklara paylaşmayı öğretmek için 3 yaş uygun bir yaştır. Bu yaştaki çocuğunuza yavaş yavaş paylaşma duygusunu öğretmelisiniz. Onlara karşı anlayışla yaklaşın ve onları anlamaya çalışın. Ben-merkezci bir tutuma sahip olan çocukların, paylaşmayı öğrenmeleri zaman alacaktır. Onlara karşı sabırlı olmalısınız. Çocuğa ait olan eşyaları ve oyuncakları, zorla bir başkasına vermesini istemeniz, onun tam aksine paylaşımsız biri olmasına sebep olabileceğini unutmayın.

Aileye paylaşma duygusunu öğretmekte büyük bir görev düşmektedir ve Esenlerde anaokulu eğitimine başlamadan önce çocuğun paylaşmayı öğrenmesi, yaşayabileceği sorunları en aza indirgeyecektir.

İlgili Paylaşımlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir