0 507 230 25 92

bagcilardogananaokulu@gmail.com

Etkili Ebeveynlik İçin 5 İpucu

 

Özel Anaokulu Bağcılar

Evlenen çiftlerin en büyük hayallerinden biri de, çocuk sahibi olmak ve mutlu, başarılı, sağlıklı çocuklar yetiştirmektir. Fakat anne-baba olmakla ilgili bir eğitim verilmez. Belki de dünyanın en önemli işi olan çocuk yetiştirme ile ilgili, insanlar genellikle kendi inisiyatiflerine bırakılır. İyi veya kötü anne-babalar olmak, kişilerin tercihine kalır yazık ki. Oysa çocuk yetiştirmek, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur ve devletin bu konuda anne-babaları eğitmesi gerekir.

İstanbul Bağcılar’da oturan bir anne-babanın, google’u açıp, “ Özel Anaokulu Bağcılar ” diye aratıp, çocuklarını kendilerine göre en iyi anaokulunu göndermeleri maalesef iyi birer anne-baba olmak için yeterli değildir. Elbette imkanlarınız dahilinde çocuklarınızı en iyi okullarda okutmalısınız. Fakat bu, iyi ebeveynler olmak için tek başına asla ölçü olamaz. Peki, etkili ebeveynler olmak için neler yapmalıyız? Buyurunuz birlikte irdeleyelim.

1-) Çocuklarınız Her Şeyden Önce Gelsin
Pek çok anne-babanın önceliği işleri olabiliyor. Çocuklar da bu durumda maalesef biraz daha geri planda kalıyor. Halbuki çocukların en önemli ve en büyük ihtiyaçları, anne-babalarının sevgi ve ilgileridir. Hiçbir iş ve neden çocuklarımızdan önce gelmemeli.

Hani her fırsatta, “uğruna canımı veririm” dediğimiz evlatlarımızı, bir dizi filmi, bir futbol maçı veya sudan bir sebepten dolayı ihmal etmemeli, söylediklerimizi hayata geçirmeliyiz. Onlarla kaliteli zaman geçirmeyi bilmeliyiz. Birlikte televizyon izlemenin kaliteli zaman geçirmek demek olmadığını da çok iyi kavramalı, onlara özel zaman dilimleri ayırmalıyız.

2-) Çocuklarınızı Koşulsuz Sevin
Anne-babaların en çok düştüğü hatalardan biri de budur. Maalesef ebeveynler çocuklarına, bazen farkında olarak, bazen de farkında olmadan, daha başarılı olursan, derslerinde ve hani şu google’da “ Özel Anaokulu Bağcılar ” diye aratarak bulduğumuz en iyi okulda daha büyük başarılar elde edersen seni daha çok severiz imajı veriyorlar.

Özellikle de küçük yaşlardaki çocuklarda, anne-babanın başarı odaklı sevgi anlayışı, çocukların kendilerini, başarısız olursam sevilmem şeklinde değerlendirmelerine ve kendilerini değersiz hissetmelerine neden olabiliyor. Oysaki çocuklarımızı koşulsuz sevmeli ve onlara göstereceğimiz sevgiyi bir koşula asla bağlamamalıyız.

3-) Çocuklarınıza Aile Kavramını Öğretin
Çocuk evin içinde, herkesin rolünün farkında olmalı, anneler anne gibi, babalar baba gibi davranmalı ve çocuğa iyi birer rol model olmalıdır. Ayrıca çocuk yetiştirme görevi sadece annelerin görevi değildir. Anne-babalar çocuğun eğitiminde görev paylaşımı yapmalı ve her ikisi de çocukla ilgili sorumluluklar almalıdır.

Aksi halde, sürekli annesi tarafından ilgilenilen erkek çocuklarında veya babası tarafından ilgilenilen kız çocuklarında cinsel kimlik karmaşası görülebilir.

4-) Disiplin
Çocuklar evin içinde birtakım kuralların varlığından haberdar olmalı. Dahası ev içinde, tüm aile fertlerinin katılımı ile çok uzun olmayan kurallar listesi oluşturulmalı ve bu liste hazırlanırken herkesin fikri sorulmalı. Unutmayın ki disiplin, sözlü ve fiziksel şiddet demek değildir ve disiplin eğitimi ilk olarak ailede verilir.

5-) Çocuklarınıza Sorumluluklar Verin
Çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişmesi için anne-babaların hassas olmaları gerekmektedir. Sorumsuz çocuklar, okul çağında arkadaşları içinde, büyüdüklerinde ise tüm toplumda sorun teşkil ederler. Küçük yaşlardan itibaren çocuklarınıza yaşlarına uygun sorumluluklar verin. Bu, yemek masasına ekmek getirmek, bakkaldan ekmek almak, odasını toparlamak şeklinde olabilir.

Başta da belirttiğimiz gibi çocuk yetiştirmek büyük sorumluluk gerektirir ve dünyanın en önemli işidir. Çocuğunuzu öyle, “ Özel Anaokulu Bağcılar ” araması yaparak bulduğunuz en iyi okula göndermenizle bitmez. Çocuk eğitimi ve etkili ebeveynlikle ilgili daha pek çok şey yazılabilir. Fakat başlıca söylenebilecek şeyler bunlardır.

İlgili Paylaşımlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir