0 507 230 25 92

bagcilardogananaokulu@gmail.com

Rehberlik Hizmetleri
null

Rehberlik HizmetleriRehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri;  Bireyin kendini tanıması, bunla beraber dış dünyaya açılması ve uyum sağlaması için yapılan yardımlardır.
Okul öncesi eğitimde rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri çocukların okul yaşamına alışma,  sosyal iletişim becerileri kazanma ,  öğrenme becerisi  kazanma ,  kendine güvenme,  yaratıcı olmaları ve  kendini ifade edebilmelerine yardımcı olur.
Çocuklar gelişim dönemlerin de en hızlı ve yoğun öğrenme,  0-6 yaş aralığında gerçekleşir.  Bu  nedenle çocukların bu dönmede öğrenme becerilerinin desteklenmesi  ve çocukların yönlendirilmesi gerekir.  Okul öncesi bu nedenle çocuğun gelişimi açısından önemlidir. Çocukların Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık Hizmetleriyle desteklenmesi  gerekir. Bu anlamda okullarımız da Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık çalışmaları adına çocuklarımıza dönem  dönem,  Uzman Psikologumuz desteğiyle yaşlarına  ve gelişimlerine bağlı olarak testler uygulanır .

 

REHBERLİK SERVİSİMİZDEKİ PSİKOLOJİK VE GELİŞİM TESTLERİ

 

AGTE (ANKARA GELİŞİM TARAMA ENVANTERİ)
0-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Aile ile birlikte yapılan bir gelişim tarama testidir.

DENVER II GELİŞİM TARAMA TESTİ
0-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Aile ile birlikte yapılan bir gelişim tarama testidir.

GESSSEL GÖRSEL ALGILAMA TESTİ
3 yaş 6 ay arasındaki çocuklara uygulanır. Motor algılamayı ölçer.

LUİSA DÜSS (HİKAYE TAMAMLAMA TESTİ)
3 yaş ile 10 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Çocukların psikolojik problemlerin tespitinde kullanılır. CAT ile birlikte uygulanır.

METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ
Okula başlayacak olan çocukların okul hayatına hazır olup olmadıklarını tespit etmek amacıyla uygulanır.

GOODENOUGH- HARRİS (BİR İNSAN ÇİZ TESTİ)
Çocukların çevreye bakış açılarını ve tahmini zeka yaşlarını tespit etmek amacıyla uygulanır.

AİLE ÇİZ RESİM TESTİ
Çocuğun aileyi nasıl algıladığını ve kendisini aile içinde nerede gördüğünü öğrenmek, bu konuda sıkıntısı olan çocuklarla birebir ilgilenmek amacıyla uygulanır.