0 507 230 25 92

bagcilardogananaokulu@gmail.com

Tangram
null

TangramÇin de ortaya çıkan tangram oyunu bir tür zeka oyunudur. Çin den ismini alan tangram oyunu Türkçe de “Yedi Parçalı Akıl Oyunu” veya “Bilgelik Oyunu” olarak çevrilebilir. Tangram’da amaç yedi farklı geometrik şekli kullanarak birbirinden farklı bütünler oluşturmaktır. Bir tür zeka oyunu olan tangram yurt dışın da oldukça sık kullanılmaktadır.

Çocuklarda dikkat eksikliği, algılama güçlüğü gibi sorunlarda beyin egzersizi niteliğinde olan tangram oyunu çocuk gelişimi açısından önemlidir. Tangram oyunu geometrik şekilleri öğrenme, onlarla şekiller oluşturma, çocuklar için sezgisel bir his geliştirir. Ayrıca birbiriyle uyumlu, birbirine benzer şekilleri görerek ‘’uyumlu, yakın, ve benzer’’ gibi kavramları almayabilme beceresi kazandırır.

Bulmaca oyunu olan tangram tüm aile bireyleriyle de evde oynanabilinir. Çocukların ev de aileleriyle kaliteli zaman geçirebilmesi için güzel bir olanaktır. Tangram güç gerektiren bir oyun değildir. Hayal gücü gerektiren bu oyun şekillerden nesneler oluşturarak çocukların hayal gücünü geliştiren, kavramları tanımlayabilmesini sağlayan bir zeka oyunudur. Bu oyunda temel kural hiçbir nesnede 7 den fazla yada az parça olmaz. Oyunda amaç yedi parçadan nesneler oluşturabilmek. Çocuklarımızın gelişimi açısından okulumuz da yapılan bu tür etkinlikler, evde aile ile de yapılarak çocuğun gelişimi desteklenebilir